• Post Reply Bookmark Topic Watch Topic
  • New Topic
permaculture forums growies critters building homesteading energy monies living kitchen purity ungarbage community wilderness fiber arts art permaculture artisans regional education experiences global resources the cider press projects digital market permies.com all forums
this forum made possible by our volunteer staff, including ...
master stewards:
  • Nicole Alderman
  • raven ranson
  • Jocelyn Campbell
  • Julia Winter
stewards:
  • paul wheaton
  • Burra Maluca
  • Devaka Cooray
garden masters:
  • Anne Miller
  • Pearl Sutton
  • Joylynn Hardesty
  • Shawn Klassen-Koop
gardeners:
  • Joseph Lofthouse
  • Bill Crim
  • Mike Jay

$50 per week food budget  RSS feed

 
Posts: 10
Location: High Plains of Southeastern Colorado, Zone 6a
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
@ Deb Rebel, I do some of what you do too!

Here are my money saving ideas;

I have a soy machine and make dairy products, tofu and okara. The machine makes great soup!

I call our grocery store manager a few days ahead of the truck to order cases. We pay $2.00/case over store cost.

We buy 40-50# cases of mixed mature produce for $20. This is the produce that would normally go on discount. We also get the cases of free stuff that's too far gone to sell. I just cut out the spots and blemishes.

We go to town once a month. Every month I order one or two things to bulk up on. So our (my husband and myself) budget stays nearly the same, I just change up what I get.

I dehydrate cases of frozen spinach to save room in the freezer. Cases of bananas (we get a case every month) are pureed then frozen. Dry goods (rice, beans, oats, etc.) are stored in 5-gallon buckets or canning jars. 

Last month I bought a case of bok choy and planted the ends, that will last me all winter. Onions, garlic, lettuce, etc., I replant lots of produce.

I buy cheap dog, cat, and chicken food, then supplement. Dogs and cats get eggs, chickens free range, then if anyone is looking off I just get whatever is needed.

I buy online a good bit. I compare online prices with what I can get in town.

I'm currently making sourdough starter to dehydrate and jar. We shall see how that works out.

I make seitan from all purpose flour.

I use Cronometer to watch that our nutrition is on track.

I buy black oil sunflower seeds (bird food) and grow them for sprouts.

I don't soak beans. (I do soak soybeans headed to the machine.)

I don't blanch anything. I rotate the freezer foods every few months.

My husband's not a fan of lentils so I make them into burgers and meat-less loaves.

I cook on a rocket stove and use a haybox as much as possible.

I reuse water as much as possible. Fresh water is for ingesting or bathing, rinse water goes to be washing water (biocompatible soap, and I only use soap as needed), then when I've done everything I can think of with the water, it goes to the garden.

I use baking soda and vinegar for most body cleaning, hands get soap as needed (like for cooking). I shave with the turn of the seasons. My husband doesn't shave, and we don't cut out hair. No makeup or anything like that.

I make vinegar.

I use family cloths and a bucket toilet.

I think that's everything, from one end to the other! LOL
 
  • Likes 2
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
I have greatly reduced our small family food expenses in the start of winter here by checking out the dumpsters of our local small town grocery store. We mostly get a box of veggies and fruits mostly pineapples apples strawberry bunching onions potatoes asparagus butternut and spaghetti squash. I think we have a stockpile of 100 lbs of potatoes and apples each in the cellar. There's also the addition of baby foods, yogurt, juice, chips and cereals. The best times to pick are right before noon and the day or morning of the dumpster being dumped. We are friends with the owner of the garbage company that dumps it and here it is not illegal to dumpster dive unless there's a no trespassing sign. hope this help
 
pioneer
master steward
Posts: 5614
Location: Pacific Northwest
1695
cat duck fiber arts forest garden homestead hugelkultur kids cooking wood heat
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
quote=Belinda Roadley]And even though they say that you shouldn't use old razor blades, I've been using the same ultra cheap razor for pits and legs for nigh over a year now..... that sounds kinda gross, but if that sucker isn't rusty and clogged with gunk, and it still shaves, why replace it??

Amen to this! I only shave my armpits (I've never shaved my legs!), and I've used the same Venus razor since I got married 9 years ago! I tried using a new one, and that worked better for a few shaves, but it seems they flatline after a few uses. The new one and the 9 year old one now work almost exactly the same! Now,granted, I am only shaving a small area and I have to go over it a few times to get all the hairs. But, it works, so I don't worry about it!

Though, my husband also tries to stretch the life of his razors, with less success. The older the razor, the loooooooonger it takes him to shave. Like, twice as long. So, he gets new razors every month or two, when he's shaving every day or two.
 
Posts: 16
Location: Maryland
2
  • Likes 2
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
I learned a neat trick from a book about food budgeting years ago and it really helps. Start a log of everything you buy, where you bought it, the date, and the price. I kept one for a whole year, but I think 3 months should do. Once you compile the log, you can look at it to see where the items that you buy the most are the cheapest. You might be surprised. Also, you can predict sales by using this method. I noticed that I paid $2.36 a can for my dog food at the beginning of the months, but they would go on sale at the end for $1.15.
Using this method, you can pass on certain items when prices are high, and stock up when they go on sale. Paying more attention to detail really helped me save a bunch at the store.
 
Posts: 20
Location: Orange, CA
4
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
I was looking into something like this a while back when a friend and his son were new to food stamps and horrible at adulting. It turns out there is a great cookbook geared at $4 per person per meal. You can buy the book, which in turn donates toward  others getting this, or download the free PDF. The food is simple, nutritious and cheap. I started experimenting with the recipes in this book to get my food budget under control. Having a garden makes it even more cost effective.  You might want to give it a look through. If nothing else I think it will get you thinking in the right direction.

good and cheap
 
pollinator
Posts: 1912
Location: Massachusetts, Zone:6/7, AHS:4, Rainfall:48in even Soil:SandyLoam pH6 Flat
72
forest garden solar
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
$50/wk = $216/month

$25= 30lbs box of chicken
$10= 60 egg
$35= 30lbs of dried beans
$10= 20lbs of rice and or pasta
$10= 30lbs of flour
$10= 20lbs of sugar
$10= 30lbs of milk (3gal)
Sub-Total = $100
You can use the above to make alot of fermented food (kefir soda/milk/yogurt/amakaze/tempeh/etc), and you can bake, fry, steam, boil, broil, etc, etc, salt/sweeten

$30 Vegetable (squash, white potatoes, carrots, cabbage, etc)
$30 Greens (Spinach, Kale, Collard, etc)
$20 bag of dog food
$20 bag of cat food

$16 for Tiolet Paper, baking soda, etc




 
Posts: 48
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator

Su Ba wrote: I ended up buying chicken necks from the local mini slaughterhouse/butcher for the cats. They were incredibly cheap. I had to buy them in a 100 pound frozen block, so I had to learn to can them....



Wow... up here, thighs and drums are cheaper than necks, backs, and gizzards/hearts.  Wings are MORE than breast.

Crazy!
and totally backwards from when I was a meatcutter.
 
Posts: 170
Location: Denmark 57N
8
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator

Brad Hengen wrote:

Su Ba wrote: I ended up buying chicken necks from the local mini slaughterhouse/butcher for the cats. They were incredibly cheap. I had to buy them in a 100 pound frozen block, so I had to learn to can them....



Wow... up here, thighs and drums are cheaper than necks, backs, and gizzards/hearts.  Wings are MORE than breast.

Crazy!
and totally backwards from when I was a meatcutter.



It seems strange doesn't it?! But here breast meat can go on sale to 40dkk a kg,(1 usd is 6.3dkk) a whole chicken frozen (1.1kg) is 21DKK a kg it is possible to get whole leg quarters with backbone for 13.33DKK a kg but hearts and livers are 50dkk a kg and are never on sale. It's the same with pork, choice cuts, here that's loin and belly are often at 30DKK a kg, ribs will set you back 60, tails again 60 and cheeks 80!

For us there is no such thing as cheap cuts, cheap cuts get minced or sold at a premium for some silly reason. I have never seen wings for sale here alone, processed yes but not plain. Oh and mince costs the same as loin.. go figure.

We have two dogs and two cats, cats get cheapo lidl dried food and all the mice they can catch/eat and the dogs get raw, which is the cheap chicken legs and then the pluck from the slaughterhouse (out the back door at closing)
 
You don't like waffles? Well, do you like this tiny ad?
It's like binging on 7 seasons of your favorite netflix permaculture show
http://permaculture-design-course.com/
  • Post Reply Bookmark Topic Watch Topic
  • New Topic
Boost this thread!