• Post Reply Bookmark Topic Watch Topic
  • New Topic
permaculture forums growies critters building homesteading energy monies living kitchen purity ungarbage community wilderness fiber arts art permaculture artisans regional education experiences global resources the cider press projects digital market permies.com all forums
this forum made possible by our volunteer staff, including ...
master stewards:
  • Nicole Alderman
  • raven ranson
  • Jocelyn Campbell
  • Julia Winter
stewards:
  • paul wheaton
  • Burra Maluca
  • Devaka Cooray
garden masters:
  • Anne Miller
  • Pearl Sutton
  • Joylynn Hardesty
  • Shawn Klassen-Koop
gardeners:
  • Joseph Lofthouse
  • Bill Crim
  • Mike Jay

Fruit 47€ kilo  RSS feed

 
pollinator
Posts: 4339
Location: Anjou ,France
240
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
Yup fruit 47€ a kilo in our local organic shop . It's cape gooseberrys sold in little boxes of 100g . Since I am just about able to grow them sounds like a future investment
Anyone else come across some amazing good prices for fruit and veg ?

David
 
pollinator
Posts: 1165
Location: Big Island, Hawaii (2300' elevation, 60" avg. annual rainfall, temp range 55-80 degrees F)
197
books forest garden rabbit solar tiny house woodworking
  • Likes 1
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
In my area of Hawaii, good sweet corn sells for $1.25 per ear. But it's dang difficult to grow!

A cantaloupe can sell for $7 to $9 each.....again difficult to grow here.

A good pumpkin sells for anywhere from $4 to $10 each depending upon size. Finally! I can actually got them on my farm!

Tomatoes are $2.50 per pound....moderately difficult to grow good ones here.

Snow peas and snap peas can go for $7 a pound. Wow, I can grow them! But I don't ask that high a price because most of my customers are dirt poor.

Turmeric sells for $7 a pound, and I grow lots and lots of it.

New potatoes and new sweet potatoes can sell for up to $2 a pound, but I sell them at $1 a pound. Again my buyers are dirt poor. Plus I have to see them during the week around town, so I can't bring myself to gouge them.
 
The government thinks you are too stupid to make your own lightbulb choices. But this tiny ad thinks you are smart:
One million tiny ads for $25
https://permies.com/t/94684/million-tiny-ads
  • Post Reply Bookmark Topic Watch Topic
  • New Topic
Boost this thread!