• Post Reply Bookmark Topic Watch Topic
  • New Topic
permaculture forums growies critters building homesteading energy monies living kitchen purity ungarbage community wilderness fiber arts art permaculture artisans regional education experiences global resources the cider press projects digital market permies.com all forums
this forum made possible by our volunteer staff, including ...
master stewards:
  • Nicole Alderman
  • raven ranson
  • Jocelyn Campbell
  • Julia Winter
stewards:
  • paul wheaton
  • Burra Maluca
  • Devaka Cooray
garden masters:
  • Anne Miller
  • Pearl Sutton
  • Joylynn Hardesty
  • Shawn Klassen-Koop
gardeners:
  • Joseph Lofthouse
  • Bill Crim
  • Mike Jay

bragging: lower energy footprint  RSS feed

 
Posts: 147
Location: On the plateau in TN
8
books food preservation urban
  • Mark post as helpful
  • send pies
  • Quote
  • Report post to moderator
I use an avg of 3kwh per day 100kwh per month.
Electric is expensive here $0.22/kwh for production cost + $0.22kwh for distribution cost + a connection/account fee. So way over 44cent per kwh, closer to 50cent for me.  - S Bengi

Great, when I got here and started setting up the even hit me for turn on costs, one utility was $50!  The cost here for running (distribution, supply) is 17 cent per kWH!

Looks like am paying higher costs here for kWH, just looked at the socialist NJ and my running costs were from 14 to 17 cents per kWH (over ~5 years or more).  This table is for my old apt, as I moved out.  date, kWH, total cost, cost divided by kWH.  I started living here in late July and shut of the frig in NJ as last step mopping up as I left.  So the ~24 kWH was the hot water mostly.  I ~never ran electric heat in my apt, was on second floor facing south.

Jun 18 174 $29.88 $0.17
Jul 18 195 $31.22 $0.16
Aug 18 103 $17.36 $0.17
Sep 18 24 $5.81 $0.24

As a nerd, I have been recording kWH, $, BTU/therms, gallons of water (muni).   I used ~699 to 800 gallon per month in roughly the two months in my new house.   The house is ~35 years old ranch.  It was a small mystery why the same cost for muni water each month, when I used different gallons.  Looked into it, and found I could use up to 2000 gallons until the cost changed!  I have two toilets, one economy, one old school.  I already took 2 plastic bottles filled them up with gravel ~half way and the rest water, lowered them into the (old school) tank.  So see still works fine, but I am saving the volume of those two 'jugs' in gallons per flush. :)  I am saving water at the sink, some of the water ends up in two watering cans, along with my urine at times!

Paul W. did an awesome job documenting differences between CFLs and incandescents!  I had one of my lights that I used just like the tester, ~25 seconds on.  The CFL started flickering, I was like what the?  Then I recall it died, so got on the chair, to check, a big store CFL, luckily was a two light, so removed dead CFL and screwed fully in the other unused one.  Yes on lower light.  When I removed the dead one the base of it was pretty hot, ^$#%$^# could this thing burn my house down? :)  Then was sad, I put the dead thing in trash, it is long gone.  The flickering CFL would have been great for Halloween.  But the last one up there might have great timing for Halloween.  Turn out all lights and let it flicker.  :)

The contractors for this house went cheap everywhere, plus half *&&#*# finished with the job.   I have to get on the real estate agents *&&(*& to get him to do the other half.  I got a credit of $4K when buying.  I figure he has spent about $1.4K.

 
Roses are red, violets are blue. Some poems rhyme and some don't. And some poems are a tiny ad.
Food Forest Card Game - Game Forum
https://permies.com/t/61704/Food-Forest-Card-Game-Game
  • Post Reply Bookmark Topic Watch Topic
  • New Topic
Boost this thread!