Organic food cost data for both myself and other
people considering the Ant option.
From May 14th to June 18th
$111 + $71 + $125 = $307 dollars for a 34 day period.
Keep in mind I am trying to lose weight, I am generally vegan in addition to eating organic, and at the end of a 10 day period, I still have some food left (on purpose in case I get sick for a 3 days or less period).
Furthermore, I will not attempt refrigeration until I have my frame up and my one season roof on: my food has to be in one serving portions or dry food that I can secure from squirrels,
mice, insects and other four legged critters.
My point being, one might be able to lower the cost but I believe one
should plan on spending $300 per month or $3,600 per year for the first three years until your perennials are feeding you.