There are no experts, Just people with more experience.
I only know what I know, and don't know what I don't. So if I sound ignorant, trust your instincts.
Thelma McGowan wrote:I just bought 100lbs of regular layer feed for $36. I have 9 hens and that will last me for about 6 weeks or more. But My Hens mostly free range and I only give them a small amount of the layer feed. I try to encourage them to forage more than eat from the feeder.
I only know what I know, and don't know what I don't. So if I sound ignorant, trust your instincts.
Brendan Getchel wrote:As a matter of principle, we GIVE our eggs away to close friends, family, and (sometimes) neighbors. My wife and I refuse to sell anything that cheaply and support such a ridiculous perception of value.
Brendan Getchel wrote:
That's $720/ton! Is it certified organic? We buy (by the ton, so...) locally-made, all natural (non-GMO, no hormones, etc) layer and feed for $350/ton. The only unfortunate part is we have to drive 70 miles to pick it up, but we buy all of our feed -- cow, dairy, pig, chicken -- by the ton and make one trip every two months or so. It saves BIG in both dollars and time over the course of a year.
find religion! church
kiva! hyvä! iloinen! pikkumaatila
get stung! beehives
be hospitable! host-a-hive
be antisocial! facespace
tel jetson wrote:
how well does your feed keep over two months? I've found that two weeks is about all I can store feed before it goes stale and the birds won't touch it until they're really hungry. sort of turned me off buying feed at all.
I only know what I know, and don't know what I don't. So if I sound ignorant, trust your instincts.
Mac McCarty wrote:
Why are those prices out of line? I can get an 18-week-old ready-to-lay certified organic pullet for $7.50. After a year of laying they are worth around $1 as a live bird from the farm (or whatever I could convince somebody to pay). I could dress them out and sell them as organic stewing hens for $6, maybe $7, each. (Comparable to $3 per lb). What makes you think that live layer is worth more than $5?
I only know what I know, and don't know what I don't. So if I sound ignorant, trust your instincts.
tel jetson wrote:
how well does your feed keep over two months? I've found that two weeks is about all I can store feed before it goes stale and the birds won't touch it until they're really hungry. sort of turned me off buying feed at all.
-- Wisdsom pursues me but I run faster.
It's never too late to start! I retired to homestead on the slopes of Mauna Loa, an active volcano. I relate snippets of my endeavor on my blog : www.kaufarmer.blogspot.com
Be joyful, though you have considered all the facts. ~Wendell Berry
Be joyful, though you have considered all the facts. ~Wendell Berry
Kim Goodwin wrote:Thanks for pointing that out to me, Deb Rebel. I have one of her "Nourishing Traditions", and a ton of references are in that one. In the book, the history of the demonizing of cholesterol is laid out, including how the early research findings were blatantly misinterpreted under industrial influence.
I think I should suggest they beef up the online short a bit. Thanks for bringing that up.
Robin Curtis wrote:I don't know how some posts above can charge that and stay in business.
Joseph Lofthouse wrote:
Robin Curtis wrote:I don't know how some posts above can charge that and stay in business.
What's the cost of feed for eggs produced by truly free ranged hens?
What's the amortization cost of a 30 year old chicken coop?
At least at my place, chicken-scratch food is easy to come by.
Joseph Lofthouse wrote:
Wes: My farmer's market contains an "anti-dumping" rule. In essence the rule is a price-fixing strategy to make sure the the mega-farmer's can charge as much as they want for vegetables, and everyone else has to match their prices. To the best of my knowledge, the rule has never been enforced and it can't be enforced... But the big businesses that occupy seats on the market's governing board still feel inclined to throw their weight around. A mega-farmer at my market is doing all kinds of things that dramatically raise his expenses: air-conditioned greenhouses, heating greenhouses to tropical temperatures, spraying toxins, fertilizing, weeding, fancy vehicles, etc, When I plant corn, I put the seed in the ground, then ignore it until harvest 75 days later. I can harvest a truckload of corn in an hour, so my labor on a truckload of corn is around two hours. Takes longer to sell it, than to grow it. Therefore, I have no hesitation at all asking prices that are much lower than his. It's his choice to live a high-expenses lifestyle. It's my choice to garden inexpensively, and to use food as a way to nurture my community rather than to take advantage of their need to eat. Any vegetable that comes from my farm is safer and cleaner than what he can bring to market. At least in my egg market, the "business" eggs are the lowest quality that I see: Pale yolks, runny whites, bland taste. The highest quality eggs that I discover generally come to me from people that are not interested in profit nor return-on-investment.
Another example: My community is under religious edict to grow gardens. Most members of the community are compliant with the edict, so there is a proliferation of gardens in my community. The gardens produce a tremendous amount of food. The excess food is gifted widely through the community. That includes milk, meat, eggs, fish, cheese, preserves, pickles, ferments, wine, vegetables, seeds, tobacco, etc, etc, etc. I'm an integral part of that food gifting network. Every day I eat something that came to me without "business" being involved at all. I don't feel the slightest bit of guilt that our food production and sharing network might be harming a "business". If an egg producer can't provide inexpensive, wholesome eggs, then maybe they should find a different way to try to make money.
Can you hear that? That's my theme music. I don't know where it comes from. Check under this tiny ad:
permaculture bootcamp - learn permaculture through a little hard work
https://permies.com/wiki/bootcamp
|